Geoblog.pl    stock    Podróże    W Talibanistanie    Kobietom wstęp wzbroniony
2024

Kobietom wstęp wzbroniony

Afganistan
Afganistan, BAnd-e Amir

Dziś miał być luźny dzień, ale skończyło się jak zwykle – za nami 10 godzin zwiedzania. Mieliśmy do zobaczenia tylko jedną atrakcję, tj. jeziora Band-e Amir. Zaczęło się średnio, bo spędziliśmy dodatkową godzinę na potwierdzeniu permitu, który przecież mieliśmy. Prawdziwe kłopoty zaczęły się przy bramie parku narodowego. Strażnicy uparli się, że kobiety wjechać nie mogą, chyba, że za zezwoleniem gubernatora. Wszystko przez idiotyczny zakaz wydany przez Taliban. Bez jakiejkolwiek podstawy w Koranie postanowili zakazać kobietom wstępu do jezior. Zakaz nie dotyczył do tej pory turystów, ale jeśli się trafi głupia zmiana, uprą się i koniec.

W fatalnych nastrojach chcieliśmy podzielić grupę i szybko zobaczyć jeziora. Fixer wymyślił rozwiązanie i w końcu się udało dotrzeć wszystkim, ale wielki niesmak pozostał. Ten kraj nie jest normalny i będzie z nim coraz gorzej. Przyjeżdżajcie póki możecie. Z drugiej strony na miejscu widzieliśmy wiele niemiejscowych kobiet, więc strażnik chyba często przymykał oczy.

A było co oglądać. Jeziora to w zasadzie kompleks naturalnych tam powstałych na kilku spływających rzekach. Wyglądają wspaniale, turkusowa woda kontrastuje z otaczającymi ją kilkudziesięciometrowymi klifami. Woda jest niezwykle przejrzysta, widać pływające w niej duże ryby na co najmniej kilka metrów w dół. Cud natury.

Byliśmy nad jeziorami w dzień powszedni, więc być może nie powinien dziwić fakt, że było tam tak niewielu turystów. Ale czemu się dziwić – absurdalny zakaz wykluczył podróże rodzinne, będące podstawą turystyki w takich miejscach.

Po nacieszeniu oczu jeziorami wybraliśmy się jeszcze do miejsca nazwanego Doliną Smoka. Grzbiet górski z niewielkimi wzniesieniami (stąd nawiązanie do smoka) został według legendy mieczem (a w rzeczywistości raczej w wyniku trzęsienia ziemi) widowiskowo przepołowiony. Smok zaczął płakać – ze zbocza góry wydobywa się zimna, słona woda.

Śpimy w Bamian, miejscu, w którym przeważającą grupą etniczną są Hazarowie. Hazarowie są znani m.in. z bardziej liberalnego podejścia do separacji kobiet. I rzeczywiście, widzieliśmy wiele roześmianych kobiet (w tym młodych, pewnie nawet niezamężnych), z odkrytymi twarzami. W ogóle widać było raczej rozprężenie. Jakiż kontrast z postawą strażnika i niedobry prognostyk co do przyszłości tego kraju.

Marianka
Marianka - 2024-09-18 19:26
Aż trudno to komentować…

Czyli przewidujesz zaostrzanie przepisów i restrykcji?

stock - 2024-09-18 19:29
Tak, przewiduję zaostrzanie nie tyle przepisów, co ich egzekucji. I związaną z tym rewoltę, być może kolejną wojnę domową. A w najgorszym wypadku powolne staczanie się.

jowa31
jowa31 - 2024-09-19 02:43
a może fixer , po prostu, chciał "w Łapę"?;

stock - 2024-09-19 04:29
Być może skończyło się małą łapówką wręczoną osobnikowi, który wwiózł nasze dziewczyny, ale zadnym oficjelom, zwłaszcza z Talibanu, nie można nawet proponować .

Wojtek
Zasoby: 621 wpisów621 2581 komentarzy2581 7532 zdjęcia7532 0 plików multimedialnych0

12.09.2024 - 18.09.2024

10.03.2014 - 31.08.2024