Geoblog.pl    stock    Podróże    Wokół Tanzanii    Safari po raz szósty - w Ogrodzie Edenu
2021

Safari po raz szósty - w Ogrodzie Edenu

Tanzania
Tanzania, Ngorongoro

Z samego rana wjechaliśmy do krateru Ngorongoro, największej niewypełnionej jeziorem kaldery na Ziemi. Na w sumie niewielkim terenie żyje około 25 tys. dużych ssaków, które nigdy nie mają szansy opuścić wnętrza krateru. Warunki do życia mają idealne, w Ngorongoro sporo pada i, w odróżnieniu do Serengeti, kaldera tonęła w zieleni – między innymi stąd jest czasami nazywana Ogrodem Edenu.

Wjazd do Ngorngoro jest ściśle limitowany, płaci się 300$ od samochodu (i to niezależnie od biletu wstępu do samego parku!), który ma prawo przebywać tam tylko 6 godzin – żeby wrócić do Aruszy o normalnej porze, trzeba zaczynać zwiedzanie wcześnie rano. Jest tylko jedna droga do wjazdu i jedna do wyjazdu. Widokowo jest wspaniale, ale jeśli chodzi o zwierzęta, byłem trochę rozczarowany. Spodziewałem się zobaczyć nosorożce, których populacja zamieszkuje Ngorongoro i nawet je widziałem, tyle że z tak daleka, że niewiele odróżniały się od białej kropki (zobacz zdjęcie).

Widzieliśmy za to wspaniałe samce lwów, spacerujące jakby nigdy nic pośród chyba kilkudziesięciu dżipów.

Lew to prawdziwy król sawanny – nie boi się niczego, obecność człowieka zdaje się nie robić na nim żadnego wrażenia. Za to sam robi wielkie wrażenie – antylopy robią się wyjątkowo czujne, gdy podchodzi...

Lwy były kiedyś obiektem rytualnych polowań wśród Masajów – grupa młodych ludzi wybierała się na lwa uzbrojona tylko w dzidy i łuki a ten, który pierwszy rzucił dzidą, otrzymywał zaszczytny tytuł wojownika. Pozostali musieli obejść się smakiem. Dziś ten zwyczaj zaniknął, oficjalnie zabroniony przez rząd.

tealover
tealover - 2021-03-07 13:13
Wow, lew!! Moje marzenie, odkąd pierwszy raz obejrzałam „Króla lwa” :)

zula - 2021-03-09 15:53
Lew wielki.
Zdjęcia potrójna symbioza plus jeden!
;)

mamaMa
mamaMa - 2021-03-09 17:17
A tym razem zamiast mrożących krew w żyłach historii - zadki!

Chociaż może jednak jedna jest..."nigdy nie mają szansy opuścić wnętrza krateru"...

Egzotyka wspaniała!

stock - 2021-03-09 20:25
Miałem nawet więcej zdjęć zadków, zwierzęta najwyraźniej pokazują, gdzie mają turystów ;-)

marianka - 2021-03-11 13:24
Niezmiennie te safari i zwierzaki robią na mnie niesamowite wrażenie! No i te lwy włóczące się między autami - wow!
A powiedz, są tam limity wiekowe? Np., wjazd od 5 lat?

stock - 2021-03-11 13:28
Też myślałem, że safari to rozrywka powyżej określonego wieku, ale choć naprawdę małych dzieci nie widziałem, nie sądzę, żeby były jakieś limity. Bezpieczeństwo jest stuprocentowe, nie trzeba też specjalnie zachowywać ciszy. Oczywiście wysiedzieć parę godzin w samochodzie też nie jest łatwo, chyba, że mamy go na wyłączność, ale to droga impreza.

marianka - 2021-03-11 14:15
Dzięki za odpowiedź! Kusi nas ta Afryka bardzo!

migot
migot - 2021-03-12 23:03
Też pięknie... Ściany kaldery bardzo na plus w kompozycji zdjęć, jednak inaczej niż na samej równinie Serengeti...

Wojtek

12.01.2024 - 28.01.2024