Geoblog.pl    stock    Podróże    Majówka w Kirgistanie    Z powrotem do Biszkeku i dalej
2023

Z powrotem do Biszkeku i dalej

Kirgistan
Kirgistan, Burana

Pierwsza połowa dnia to dość męcząca droga do Biszkeku. Paradoksalnie, dziś nawierzchnia wydawała mi się dużo lepsza, niż pierwszego dnia. To pewnie dlatego, że dziś byłem wyspany i świeciło słońce – nie od dziś wiadomo, że pogoda i stan fizyczno-psychiczny mocno wpływają na odbiór rzeczywistości.

Na jednej z przełęczy kupiłem litr kumysu. Zawsze chciałem spróbować jak to smakuje i wreszcie nadarzyła się okazja. Nie było to złe, choć raczej nie przypominało smaku mleka, a bardziej wędzony ser w płynie. Bez większych trudności wypiłem prawie cały litr, bo Kasia ledwie spróbowała. O dzieciach nie wspomnę – kumysem straszyliśmy je, gdy się za głośno wydzierały ;-)

Biszkek dziś minęliśmy, przyjdzie na niego czas ostatniego dnia. Żeby nie spędzać kolejnego dnia tylko na jeździe, odbiliśmy aby odwiedzić trzy komponenty seryjnego wpisu na listę UNESCO „Jedwabny Szlak”. O pierwszych dwóch wspomnę tylko z kronikarskiego obowiązku – w miastach Newaket i Sujab nie ma kompletnie nic oprócz wzgórz, które kiedyś były zapewne murami obronnymi. Nie wiem, jaki sens miało wpisywanie tych miejsc na listę, zresztą sami zobaczcie. Na szczęście honor wpisu został uratowany w trzecim z nich – starożytnym Balasagun, znanym bardziej współcześnie pod nazwą Burana. Można tam obejrzeć pozostałości mauzoleów i ruiny minaretu. Mówię „ruiny”, bo choć budynek wygląda na zachowany w całości, ma w rzeczywistości połowę oryginalnej wysokości. Obok znajduje się cmentarzysko głazów z napisami i płaskorzeźbami, z których niektóre są naprawdę interesujące.

Wieczór i noc spędzamy w Bałykczy nad jeziorem Issyk Kuł. Jezioro widzieliśmy tylko z daleka, ale jutro obejrzymy je z każdej strony. Temperatura spadła dramatycznie, odczuwalna jest nawet poniżej zera i musimy się dogrzewać grzejnikiem elektrycznym. Śpimy u starszej kobiety, która po śmierci męża wynajmując pokoje we własnym domu urozmaica sobie życie i trochę dorabia. Pani dała nam gratisowo kolację z własnej roboty kompotem i dżemami. Najlepsze, co Kirgistan ma do zaoferowania, to jego mieszkańcy!

genek
genek - 2023-05-04 17:22
walcie do Czałponata - fajny kurorcik

Danach
Danach - 2023-05-04 19:00
Ale ciekawa wyprawa

migot
migot - 2023-05-04 19:50
Burana faktycznie ciekawa. Wszystkie UNESCa kraju dacie rade zobaczyć (pewnie głupie pytanie:D)?

stock - 2023-05-05 02:42
Migot - są tylko 3, więc już wszystkie zaliczone.

agrafkaisznurek
agrafkaisznurek - 2023-05-07 21:18
Do Czołponaty najlepiej na początku września i przy okazji o olimpiadę koczowników zahaczyć. Jak tam sytuacja w trójkącie bermudzkim Uzgen-Dżalalabad-Batkien? Czuje się nerwowe nastroje czy jest luzik?

stock - 2023-05-07 21:39
Nie widać żadnego napięcia, z Uzbekami jest spokój, teraz z Tadżykami jest napięcie, ale to bardziej przy Batkenie, a tam nie dotarliśmy.

Wojtek
Zasoby: 603 wpisy603 2528 komentarzy2528 7416 zdjęć7416 0 plików multimedialnych0

20.04.2024 - 02.05.2024

12.01.2024 - 28.01.2024