Geoblog.pl    stock    Podróże    Azerbejdżan, azerski Karabach i szczypta Turcji    Na deser Stambuł i... zagadka
2021

Na deser Stambuł i... zagadka

Turcja
Turcja, Stambuł

Niektórzy z moich znajomych czasem się dziwią rozmawiając ze mną o podróżach. Odwiedziłem kraje takie jak Niger czy Dżibuti, a nigdy nie byłem chociażby w Chorwacji. To samo z miastami… mimo zwiedzenia ponad połowy rosyjskich obwodów Moskwę zwiedziłem dopiero podczas czwartej podróży do tego kraju. Podobnie było ze Stambułem – jeszcze nigdy nie byłem w tym mieście, mimo, że właśnie stał się moim drugim hubem przesiadkowym (na wszystkich trzech lotniskach stambulskich startowałem i lądowałem już 21 razy, przebijając właśnie Amsterdam; na pierwszym miejscu ze 110 operacjami niezagrożenie króluje Lotnisko Chopina).

DYGRESJA

A propos Stambułu i lotnictwa - czy ktoś zdaje sobie sprawę, że z lotniska w Stambule bliżej jest do lotniska w Zurychu niż tego w Baku? Tak, różnica to kilkanaście mil na korzyść Zurychu.

KONIEC DYGRESJI

Nadszedł w końcu czas uzdrowić tę sytuację. Korzystając z trwającej dwadzieścia kilka godzin przesiadki postanowiłem przynajmniej liznąć wspaniałości tego miasta. I przyznam wam szczerze, że dobrze, że nie zdecydowałem się na zrobienie tego z rodziną. Wydostanie się z nowego stambulskiego lotniska do centrum miasta to prawdziwy koszmar – mi zajęło to prawie dwie godziny. Z powrotem było jeszcze gorzej – od wyjścia z hotelu do przejścia kontroli bezpieczeństwa minęły prawie trzy godziny! Dopóki nie dociągną tam linii metra, więcej do miasta Stambuł się nie wybiorę.

Mimo przebojów z transportem udało się trochę pozwiedzać. Pierwszego dnia odwiedziłem m.in. wspaniałą Haghia Sophia, praktycznie zamknięty Błękitny Meczet, bazary: Wielki i ten mniejszy od przypraw. Przy Świątyni Mądrości Bożej poczułem prawie wzruszenie – dla mnie Stambuł to przede wszystkim Konstantynopol, kolebka klasycznej kultury przez tysiąc lat opierająca się zalewowi barbarzyńców, a Świątynia Mądrości Bożej to najwspanialszy zabytek tego okresu. Choć to trochę niesprawiedliwe i krzywdzące, uważam, że późniejsi zdobywcy przede wszystkim kopiowali wspaniałe klasyczne wzorce. A propos Haghia Sophia – decyzja Erdogana o zamienieniu muzeum w meczet przysłużyła się o tyle, że teraz można tam wejść kiedy chcemy i nie płacić biletów wstępu!

Następnego dnia przyszedł czas na symbol Stambułu tureckiego, seldżuckiego czy też islamskiego, czyli Pałac Topkapi. Będąc tam w czasie pandemii w niedzielę rano mogłem zwiedzać sułtański harem zupełnie sam! Pałac to klasa sama w sobie, wspaniały zabytek, na który warto poświęcić trochę czasu.

Po Stambule klasycznym i islamskim przyszedł czas na Stambuł starożytny. Trochę przypadkowo przechodząc obok stambulskiego Muzeum Archeologicznego wstąpiłem do środka i z wrażenia zaparło mi dech. Chyba tylko w Muzeum Brytyjskim (może jeszcze w berlińskim Pergamonie) możemy znaleźć podobne nagromadzenie artefaktów świata starożytnego. Doskonale zachowane egipskie mumie, reliefy ze świątyń starożytnego Babilonu, Asyrii czy Persji, zabytki fenickie czy staroormiańskie – wszystko to można tu znaleźć, bo przecież niegdyś Padyszach władał wszystkimi tymi terenami, słusznie nazywanymi kolebką cywilizacji. Wyszedłem zachwycony.
__

To już ostatni wpis z tej krótkiej podróży. Rychło w czas, bo już w piątek rozpoczynam nową do dwóch do niedawna bardzo rzadko odwiedzanych krajów. Obecnie się to zmienia z powodu znacznego poluzowania przepisów wizowych w obu tych państwach, ale ciągle wycieczka tam jest raczej ciekawostką. Podczas tej podróży zamierzam odfajkować moje pięćsetne miejsce z listy UNESCO (aktualnie mój licznik stoi na 490).

Jak dodam, że państwa ze sobą graniczą, nie będzie chyba problemu ze zgadnięciem, prawda?

marianka - 2021-10-27 04:07
Dobra dygresja! Super, że udało Ci sie zobaczyć trochę Stambułu! Chociaż myśle, że zasługuje na trochę więcej uwagi - dla mnie to jedno z najwspanialszych krajów świata!
Kocham zagadki!

marianka - 2021-10-27 04:11
Strzelałabym w Oceanię, ale skoro mówisz, że kraje ze sobą graniczą, to może Arabia Saudyjska i Bahrajn?

marianka - 2021-10-27 06:05
Hmmm, chociaż za mała suma unescowych miejsc. Wszystkie inne, które mi przychodzą do głowy (Turkmenistan, Korea Płn) są zamknięte przez covida. To może Jemen zamiast Bahrajnu?

mucha
mucha - 2021-10-27 06:37
Ja akurat korzystałem z możliwości darmowego zwiedzania Stambułu, w ramach przesiadki w Turkish Airlines, więc transport mnie mało zajmował, ale fakt, nowe lotnisko leży na kompletnym wygwizdowiu, i dojazd tam, to pół lotu z Polski ;)

stock - 2021-10-27 09:45
@Mucha kilka razy polowałem na to darmowe zwiedzanie, ale zawsze godziny przesiadek były takie, że się nie łapałem.

@Marianka Arabia Saudyjska i Bahrajn, jak słusznie zauważyłaś, nie dają w sumie 10 nowych miejsc z listy Unesco.

Arabia i Jemen teoretycznie dają (tylko teoretycznie, bo łącznie z Sokotrą), ale nie słyszałem o ostatnich ułatwieniach wizowych w Jemenie :-)

Genek
Genek - 2021-10-27 10:03
Arabia Irak?

migot
migot - 2021-10-27 10:44
Wcale nie łatwa zagadka! Algeria i ... Libia, Tunezja?

I udało mi się 9 lat temu skorzystać z darmowego zwiedzania Stambułu z Turkish Airlines, ale to zdecydowanie za mało czasu na to miasto!

Danach
Danach - 2021-10-27 11:07
Istambul to wspaniałe miasto , dobrze ze chociaż trochę zobaczyłeś ale wrócić na dłużej warto ! Do zagadki nawet nie startuje ale jestem ciekawa !

zula - 2021-10-27 11:52
Uśmiechnęłam się ze zdania Danach...sama pomyślałam podobnie !
Pozdrawiam

stock - 2021-10-27 12:51
Genek zgadł poprawnie! Plan jest na Irak (zarówno ten właściwy, jak i Kurdystan) oraz Arabię Saudyjską. Chciałem jeszcze po drodze zahaczyć o Bahrajn, ale u nich Irak jest na czarnej covidowej liście, więc nie tym razem.

genek
genek - 2021-10-27 15:49
granice planujesz przekraczać lądem w Arar? łatwe to chyba nie jest, ale od niedawna możliwe. bardzo jestem ciekaw relacji. Szerokości!!!

mamaMa
mamaMa - 2021-10-27 16:45
Szybko poszło, nawet nie zdążyłam się po pracy ogarnąć. I przypominając premierowy komentarz, że sułtan bogaty, a po podróży jest przed podróżą życzę powodzenia od piątku - świetny i ekscytujący kierunek. Szara rzeczywistość więc precz:)

stock - 2021-10-27 19:43
@Genek - nie, lądem nie planuję, choć saudyjska wiza mnie do tego upoważnia. Ale lądem nawet z Bagdadu to dobrych kilkanaście godzin, a ja kończę część iracką w Erbilu i musiałbym sporo wracać.

@Wszyscy - dzięki za miłe słowa i do usłyszenia już wkrótce!

Wojtek
Zasoby: 594 wpisy594 2486 komentarzy2486 7309 zdjęć7309 0 plików multimedialnych0

12.01.2024 - 28.01.2024

31.10.2023 - 13.11.2023