Geoblog.pl    stock    Podróże    Mniej znany Bliski Wschód - Irak i Arabia Saudyjska    W stolicy. Zakończenie i podsumowanie
2021

W stolicy. Zakończenie i podsumowanie

Arabia Saudyjska
Arabia Saudyjska, Rijad

Ostatni dzień zgodnie z planem przeznaczyłem na Rijad. Z własnym samochodem zwiedzanie Rijadu nie stanowi problemu, tym bardziej, że nigdzie nie trzeba płacić za parking! Co jest ciekawego w Rijadzie? Kilka ładnych meczetów – przykłady to Al-Rajhi, King Khaled, Fahad Al-Owaydah czy Meczet Księżniczki Latify. Kilka pałaców – Tuwaiq (trudno dostępny, w dzielnicy ambasad, dojechaliśmy aby się przekonać, że jest zamknięty), Murabba – zamknięty w niedziele, które w Arabii robią za nasze poniedziałki, czy też Fort Masmak – jedyny otwarty, służący jako muzeum. Masmak jest położony tuż obok placu Al-Safa, zwanego inaczej plac Chop-Chop – centralnego punktu miasta, na którym odbywa się wykonywanie kary śmierci (od obcinania głowy wzięła się nazwa Chop Chop, czyli siekanie). Żadnych egzekucji tego dnia nie było i chyba przez dłuższy czas nie będzie, bo plac podlega renowacji.

No i wreszcie kilka wspaniałych nowoczesnych budynków – Burj Rafal, Al-Faisilah Center, Kingdom Center i kilka innych.

To już ostatni wpis z Arabii Saudyjskiej, poniżej krótkie podsumowanie kosztów 9-dniowej podróży po Arabii, z czego połowę czasu spędziłem we dwójkę z Arturem Anuszewskim

Wiza – 565 zł wraz z ubezpieczeniem
Samochód – 1995 zł z pełnym ubezpieczeniem i nieograniczonym limitem kilometrów
Bilety wstępu – 100 zł na wstęp do Mada’in Salih i 20 zł za jedno słabiutkie muzeum w Ha’il. I to tyle, wszystkie pozostałe miejsca były zupełnie bezpłatne!
Jedzenie, paliwo, hotele – 2 900 zł.

W sumie, nie licząc przelotów, na pobyt w Arabii Saudyjskiej wydałem 5 600 zł i będę bardzo miło wspominał ten ciekawy i ciągle mało eksplorowany kraj. A jak wszystko dobrze pójdzie, jeszcze w czerwcu zapraszam na relację z kolejnej egzotycznej podróży - tym razem, po dłuższej przerwie, znowu z rodziną.

mamaMa
mamaMa - 2022-05-24 06:43
A cho-chop tak niewinnie brzmi.....

Wspaniała wyprawa i świetnie opisana.

Powodzenia w czerwcu i nie zapomnijcie o flaszowcu łuskowatym:)

migot
migot - 2022-05-24 10:32
Ciekawa całkiem ta Arabia, ciekawe jak się tam podróżuje kobietom?
I jakiż to tajemniczy kierunek w czerwcu?

zula - 2022-05-25 10:02
Dziękuję ,że zobaczyłam kawał świata...interesujące opisy i bardzo ładne zdjęcia.
Jesteś Podróżnikiem wysokiej klasy...i cieszę się ,że tworzysz Geoblog.pl.

Zainteresowałam się zdaniem mamaMa...czyżby kolejna rodzinna podróż to Turcja?
Pozdrawiam

stock - 2022-05-25 12:39
Dziękuję Paniom :) Kierunek niedługo ujawnię, ale jak widać Zula została zmylona "podpowiedzią" mamaMa, która akurat wie, gdzie jedziemy (mieliśmy okazję spotkać się ostatnio na żywo). To nie Turcja i zupełnie nie ta część świata.

mamaMa
mamaMa - 2022-05-26 07:04
zula, myślę, że dla naszego "podróżnika wysokiej klasy" Turcja to już raczej nie egzotyka;)

zula - 2022-05-26 09:19
Peru!

stock - 2022-05-26 12:16
Brawo Zula!

migot
migot - 2022-05-29 21:03
O Peru - wspaniale! Moja pierwsza "egzotyczna" podróż, więc kierunek ma szczególne miejsce w moim serduszku ;)

marianka - 2022-05-29 21:05
Oooo Peru, wspaniale!