Geoblog.pl    stock    Podróże    Ural Polarny, Powołże, Złote Koło, Rosyjska Północ    Riazań
2016

Riazań

Rosja
Rosja, Riazań

Do tej pory Riazań kojarzył mi się jedynie z postacią wybitnego rosyjskiego poety Sergiusza Jesienina, który przyszedł na świat w małej wiosce Konstantynowo nieopodal tego miasta. W wiosce funkcjonuje muzeum poety, ale dostanie się do niego jest nieco kłopotliwe i nie będąc wielkim fanem Jesienina odpuściłem zwiedzanie. Obejrzałem jednak pomnik i popiersie poety, którego imię nosi też jedną z większych ulic, biblioteka i zapewne jeszcze kilka innych miejsc w Riazaniu. Innymi postaciami, z którymi może się kojarzyć Riazań, są wielki fizjolog Iwan Pawłow czy pionier kosmonautyki Konstanty Ciołkowski, którzy urodzili się tu lub w okolicy.

Największym zabytkiem miasta jest jego kreml z jedną z najładniejszych świątyń Rosji - Soborem Uspieńskim. W środku znajduje się jeden z niewielu ikonostasów, które na niezliczoną ilość odwiedzonych świątyń rosyjskich zrobiły na mnie wrażenie. W środku wprawdzie nie można robić zdjęć, ale czego się nie robi dla czytelników :-) Inne riazańskie świątynie nie są aż tak monumentalne, ale na kremlu i okolicach znajdą się co najmniej dwie warte uwagi.

W ramach poszukiwania polskich akcentów znalazłem tablicę upamiętniająca szkołę oficerów armii polskiej w ZSRR. Nie podano jakiej, ale z daty wnioskuję, że tej niesłusznej, o której za chwilę w ramach Dobrej Zmiany w podręcznikach nie będzie nawet wzmianki.

Oprócz tego w Riazaniu nie ma za wiele do zobaczenia. Największym rozczarowaniem była dla mnie próba znalezienia czegoś normalnego do zjedzenia w centrum. Po ponad godzinie szukania skapitulowałem i udałem się do fast foodu.

Podsumowując, do Riazania warto tylko na parę godzin. Ja miałem więcej i udałem się do leżącego w obwodzie tulskim Nowomoskowska. Nie ma tam nic ciekawego oprócz oficjalnie stwierdzonego miejsca, w którym wypływa rzeka Don. Don w lipcu u swojego źródła był jednak nie tylko cichy, ale też kompletnie suchy.

marianka - 2016-09-05 23:22
O, na Riazań czekałam bardzo. Szkoda, że nie warto na dłużej.

stock
stock - 2016-09-05 23:24
Po zdjęciach widać, że nie jest tak tragicznie, ale w porównaniu do innych miast wokół Moskwy Riazań znalazł się na końcu stawki. Ale konkurencję ma bardzo mocną, o czym będzie w następnym wpisie.

migot
migot - 2016-09-15 20:15
No ikonostas robi wrażenie, czytelnik docenia reporterskie poświęcenie ;) I sama bryła soboru ciekawa.

stock
Wojtek